MENÜ

Uzlaştırmacılık Eğitimi -Gaziantep

Uzlaştırmacılık Eğitimi Nedir, ?

Uzlaştırmacı Kimdir?

Uzlaştırmacı Eğitimi; suça maruz kalarak mağdur konumda bulunan kişi ve şüpheli konumda bulunan sanık ile beraber çalışarak, içinde bulunulan mevcut sorunlu durum alanında çalışma ve adalet sistemi çerçevesinde çözüm oluşturma yoluyla yeterlilik kazandırma eğitimidir. Ceza Muhakemesi Hukukunda, mağdurların haklarının korunması ve suç faillerinin topluma kazandırılması amacıyla gelişen uzlaşma, mağdur ve failin, özgür iradeleriyle kabul etmeleri hâlinde, tarafsız bir üçüncü kişinin yardımıyla, suçtan ortaya çıkan sorunların çözümüne aktif olarak katıldıkları bir süreçtir. Uzlaşmanın amacı, suçlu konumundakilerin kendi işledikleri suçun sonuçlarını görerek anlamaları ve suçun mağduru ile suçu işleyen kişi arasında iletişimin sağlanabilmesidir. Uzlaştırmacılar aracılığı ile her iki tarafın da anlaşmaya varması sağlanarak adalet sisteminin iş birliğine dayalı çözüm üretmesidir. 

Kimler Uzlaştırmacılık Eğitimine Katılabilir?

1-Hukuk Fakültesi,
2-Siyasal Bilgiler Fakültesi,
3-İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi,
4-İşletme Fakültesi,
5- İktisat Fakültesi mezunları
(Örgün veya Açık Öğretim üniversitesi mezunları katılabilir)

Uzlaştırmacılık Eğitimi Kaç Saat?

48 saat (Hafta içi Akşam-Hafta Sonu Tam gün olarak verilmektedir.)


Uzlaştırmacılık Sınavı Ne zaman ?

Uzlaştırmacı Eğitiminin sonunda, eğitimlerini başarı ile tamamlayan uzlaştırmacı adaylarına eğitimi tamamladıklarına dair Medipol Üniversitesi tarafından katılım belgesi verilecektir
T.C. ADALET BAKANLIĞI Ceza İşleri Genel Müdürlüğü Alternatif Çözümler Daire Başkanlığı http://www.uzlastirma. gov.tr Adresinden bakanlık yapılacak sınav için duyuru yapacaktır.Sınavda Başarılı olan kişilere,sicile kayıt yaptırarak Uzlaştırmacılık Görevini yerine getirebilmektedir.
 

Uzlaştırmacılık Faaliyetlerindeki Asgari Ücret Tarifesi Nedir?                                       

Ne Kadar Ücret Alırım?

Resmi Gazete Sayı : 30642 (4. Mükerrer)31.12.2018
Uygulanacak tarife MADDE 7 – (1) Uzlaştırma ücretinin takdirinde uzlaştırma raporunun tamamlandığı tarihte yürürlükte olan Tarife esas alınır. Tarife MADDE 8 –(1) Bu Tarifeye göre verilecek uzlaştırmacı ücretleri aşağıda gösterilmiştir:
  • a) Uzlaştırma sürecinin teklif aşamasında olumsuz sonuçlanması hâlinde; 132-198 TL,   
  •  b) Uzlaştırma sürecinin olumlu sonuçlanması halinde;  2-3 kişinin uzlaştırılması durumunda 396-529 TL,  4-6 kişinin uzlaştırılması durumunda 529-661 TL,  7-9 kişinin uzlaştırılması durumunda 661-793 TL,  10 ve daha fazla kişinin uzlaştırılması durumunda 793-925 TL,     
  •  c) Uzlaştırma sürecinin olumsuz sonuçlanması hâlinde;  2-3 kişinin taraf olması durumunda 198-264 TL,  4-6 kişinin taraf olması durumunda 264-330 TL, 7-9 kişinin taraf olması durumunda 330-396 TL, 10 ve daha fazla kişinin taraf olması durumunda 396-462 TL arasında ücret ödenir.
DETAYLI BİLGİ VE BAŞVURU İÇİN LÜTFEN KURUMUMUZ İLE İLETİŞİME GEÇİNİZ.
0342 252328-05349713036

 
 

Design and Coded by Uluhan Yazılım